Ir šaltis nebaisus: 6 patarimai, kaip pasiruošti rudens sezonui
Atvėsęs oras ir įvairiaspalviai lapai šiais metais kaip niekad anksti primena apie vasaros atostogų, šilumos ir maudynių pabaigą, O su ja – rudens pradžią. Tamsėjantys rugsėjo vakarai, apsiniaukęs dangus ir nejučiomis atsiradusi sloga verčia rimtai susimąstyti, ar esame tinkamai pasiruošę permainingam rudens sezonui.
Tačiau svarbu neužmiršti, kad ruduo iš tiesų nėra toks jau blogas metų laikas. Priešingai, jis leidžia grožėtis spalvingu kraštovaizdžiu, mėgautis jaukiais vakarais su knyga ir puodeliu arbatos, ragauti darže užaugintų gėrybių. Svarbiausia suprasti, kas vyksta mums ir mūsų organizmui rudenį: kodėl susergame, kodėl pasikeičia mūsų emocinė būsena ir kaip apsisaugoti nuo šių dalykų, kad galėtume mėgautis auksinių lapų sezono siūlomais malonumais be liūdesio, kosulio ir pakilusios temperatūros.
Šiame straipsnyje pateiksime kelis patarimus, kaip tinkamai emociškai bei fiziškai pasiruošti trumpėjančioms dienoms, besikeičiantiems orams, o svarbiausia – kaip pamilti rudenį.
Rūpintis imunitetu visais metų laikais
Pirmiausia turėtume suvokti, kad nusilpęs imunitetas yra viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurių žmonės suserga virusinėmis, infekcinėmis ir peršalimo ligomis. Stiprinti imunitetą privalu ne tik rudenį, tačiau šiuo metų laiku vitaminų ir kitų reikalingų medžiagų trūkumas ypač pastebimas. Tam įtakos gali turėti staiga pasikeitęs gyvenimo rimtas.
Daugelio žmonių dienotvarkė vasarą šiek tiek atlaisvėja – leidžiame sau neskubėti, patinginiauti, einame miegoti vėliau, dažnai pavakarojame su draugais. Riebūs ant grotelių kepti kepsniai, nereguliari mityba, alkoholiniai gėrimai ir ilgi vakarai lemia organizmo disbalansą, kurį šiek tiek kompensuojame iš saulės gaunamu vitaminu D bei su šviežiais vaisiais ir daržovėmis įsisavinamomis medžiagomis. Saulutei maloniai kaitinant net nesusimąstome, kad šis laikas gali turėti įtakos artėjančiam šaltajam metų sezonui. O rudeniui pasibeldus į duris, staiga susigriebiame: paskubomis grįžtame į darbus, neišsimiegame, patiriame daug streso bandydami kompensuoti vasaros atokvėpį. Štai todėl organizmas susilpnėja ir tampa daugelio bakterijų ir virusų taikiniu. Taigi, norint sutikti didžiuosius šalčius sveiki ir žvalūs, turime visais metais rūpintis savo organizmu ir stiprinti imunitetą sveiku gyvenimo būdu, naudingomis medžiagomis ir geromis emocijomis.
UŽTIKRINTI, KAD NIEKADA NETRŪKTŲ ŠILUMOS
Kita priežastis, dėl kurios susergame, yra nepastovi temperatūra, staiga atšalęs oras ir šilumos trūkumas. Derėtų neužmiršti, kad rudens orų prognozės dažnai mus apgauna, atnešdamos šaltą vėją ir lietų, nors ryte dar švietė saulė. Todėl reikia tinkamai apsirengti. Apskritai, šaltis yra didelis mūsų priešas, ypač, kai oras nejučiomis atšąla ir nesame jam pasiruošę. Svarbu atkreipti dėmesį į savo rudens spintos turinį ir įsitikinti, kad jame būtų užtektinai šilumą sulaikančių viršutinių ir apatinių drabužių, pagamintų iš natūralių pluoštų. Siūlome rudenį dėvėti kelis rūbų sluoksnius, kuriuos bus galima nusiimti orui staiga atšilus. Tokiu būdu ne tik palaikysite pastovią kūno temperatūrą, bet ir neperkaisite.
Taip pat būtina užtikrinti, kad mūsų rankos ir kojos visada gautų pakankamai šilumos. Žmogaus galūnės yra toliausiai nuo širdies, jos lėčiausiai aprūpinamos krauju ir ima šalti pirmos, todėl reikia apsaugoti jas nuo šalčio ir drėgmės. Rudeniškas oras Lietuvoje negaili lietaus, o rinkdamasis tinkamą avalynę žmogus dažnai neapgalvoja visų oro sąlygų. Taigi, vienas iš efektyvių būdų užtikrinti kojų šilumą ir sausumą – įsigyti batų džiovintuvą, pašalinantį drėgmę iš avalynės ir naikinantį mikroorganizmus. Šis prietaisas net ir pačią lietingiausią rudens dieną leis pasitikti su šilta ir sausa avalyne. Tinkamai džiovinami batai sumažins riziką peršalti ir susirgti.
DAUGIAU BŪTI GRYNAME ORE
Nuolatinis aktyvus judėjimas yra labai svarbus gerai žmogaus fizinei ir emocinei būsenai. Ypač naudinga būti gryname ore, todėl daugelis gydytojų ir kitų specialistų rekomenduoja kaip įmanoma dažniau išeiti pasivaikščioti arba sportuoti lauke. Žinoma, prieš tai reikia tinkamai pasiruošti ir neperlenkti lazdos, kad nepadarytumėte sau daugiau žalos nei naudos. Tačiau fizinis aktyvumas stiprina kūną, stimuliuoja imuninės sistemos darbą, gerina kraujotaką. Aktyvus laisvalaikis lauke taip pat gerina nuotaiką ir suteikia teigiamas emocijas, kurios yra ypač reikalingos tamsiaisiais metų laikais.
SVEIKAI MAITINTIS
Prižiūrėti savo valgymo ypatumus svarbu ne tik rudenį. Mūsų mitybos racioną turėtų sudaryti kuo įvairesni maisto produktai. Reguliarus suvartojamos mėsos, žuvies, daržovių, vaisių, pieno produktų ir grūdinių kultūrų kiekis padeda užtikrinti, kad gausime užtektinai naudingų maisto medžiagų ir turėsime energijos. Kitas svarbus mitybos patarimas, padėsiantis sustiprinti organizmą – rinktis sveikus patiekalus ir kuo rečiau vartoti greitai paruošiamą maistą. Suprantama, kad šiandieniniame pasaulyje laikas yra labai brangus; dėl šios priežasties dažniau renkamės užpilamas sriubas, per minutę pagaminamus mėsainius ir šaldytas picas. Tačiau toks maistas nėra sveikas ir beveik neturi maistinės vertės, todėl rekomenduojame atrasti laiko kuo dažniau gaminti namuose. Juk tam ir yra skirti ilgi, šaltuko spaudžiami spalio vakarai. Pažvelkite į tai kaip į investiciją – valgydami skanų ir sveiką maistą jūs investuojate į savo sveikatą.
KOKYBIŠKAI ILSĖTIS
Dar vienas dalykas, kurį pamirštame vos įžengę į rugsėjį, yra poilsis. Kažkur skubame, lekiame, bandome nudirbti visus savo, o kartais ir kitų žmonių darbus. Dėl streso ir nuovargio dažnai neišsimiegame, o išsekęs organizmas pradeda mus stabdyti, siųsti signalus, kurių dažniausiai nepaklausome iki kol rimtai nesusergame. Rudenį dažnai būname sudirgę, apsimiegoję, nusilpę, mūsų kūnui ypač sunku prisitaikyti prie saulės trūkumo. Dėl šių priežasčių svarbu rasti laiko kokybiškam poilsiui ir reguliariam miegui. Jeigu jums sunku užmigti, prabundate naktį arba neišsimiegate, neskubėkite gerti migdomųjų vaistų. Pirmiausia geriau išbandykite kitus būdus – užsiplikykite raminančios vaistažolių arbatos, prieš miegą nenaršykite internete, vakare neprisivalgykite riebaus ir sunkaus maisto. Ieškokite nemigos ir nuovargio priežasties, bandykite keisti įpročius ir pamatysite – galiausiai atrasite tinkamą būdą kokybiškai ilsėtis.
NEUŽMIRŠTI EMOCINĖS SVARBOS
Su kiekvienu prieš tai išvardytu sveikatos aspektu glaudžiai susijusi ir emocinė mūsų sveikata, kuri ypač nukenčia, kai nustojame save mylėti ir rūpintis savo organizmu. Aliname save, neįsiklausome į kūno poreikius, nuvertiname, pykstame, vartojame nenaudingus, o kartais net kenksmingus produktus. Žala sau ilgainiui atsiliepia ligomis ir kitais rūpesčiais. Bet kaip galima vėl save pamilti?
Vienas svarbiausių emocinės sveikatos gerinimo būdų yra pirmiausia užmegzti dialogą su savimi ir suvokti, kad sau esame svarbesni už mūsų darbus ir turimus daiktus. Kas vakarą kiekvienam žmogui rekomenduojama skirti bent po vieną valandą laisvalaikio veiklai, kuri juos atpalaiduoja, padeda nusiraminti ir investuoti į save. Vienam ta veikla gali būti mezgimas, kitam – knygos skaitymas, trečiam – poilsis karštoje vonioje. Jeigu dar neradote savo būdo atsipalaiduoti, galite išbandyti aromaterapiją, meditaciją žvakių šviesoje, minčių užrašymą dienoraštyje arba muzikos terapiją. Svarbiausia, kad laiko praleidimas jums patiktų, būtų kokybiškas ir naudingas jūsų emocinei būsenai.
Pamilę save, savo kūną, stiprybes ir trūkumus, pradėsite savimi rūpintis, stiprinti organizmą ir mažiau sirgsite šaltuoju metų laiku. O tuomet gebėsite pažvelgti į rudenį kitomis spalvomis, džiaugtis gamtos suteikta galimybe pasiruošti žiemai ir vertinti rudens teikiamas gėrybes.