Magnio poveikis organizmui ir būdai, kad jo netrūktų
Magnis yra itin svarbus mineralas – ketvirtas pagal gausumą žmogaus organizme, kuris aktyvina daugiau nei 300 fermentų veiklą. Jis yra atsakingas už baltymų sintezę, raumenų ir nervų funkciją, gliukozės kiekio kraujyje kontrolę ir kraujospūdžio reguliavimą. Visgi, patiriant fizinę ar psichologinę įtampą, organizmas sunaudoja didelį magnio kiekį, o dėl jo trūkumo sutrinka ne viena organizmo funkcija.
Magnio būtinybė ir nauda sveikatai yra be galo didelė. Šiuolaikiniame, skubėjimo pilname pasaulyje, palaikyti tinkamą magnio kiekį organizme gali būti sunku, taip pat jo gali trūkti dėl intensyvaus ir nesveiko gyvenimo būdo. Tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip palaikyti jo balansą – magnio galime gauti su maistu ir net aptikti kosmetikos priemonėse, kurios taip pat turi magniui būdingų privalumų. Šiame straipsnyje pateiksime svarbiausią informaciją apie magnio svarbą, jo deficitą ir supažindinsime su priemonėmis, praturtintomis šiuo mineralu.
Magnio veikla kūne
Beveik 70 % kūne esančių magnio atsargų yra kauluose, o 30 % – ląstelių skysčiuose ir kai kuriuose minkštuosiuose audiniuose. Magnis dalyvauja daugelyje esminių medžiagų apykaitos procesų, reguliuoja rūgščių ir šarmų pusiausvyrą organizme. Ląstelių viduje jis aktyvina fermentus, reikalingus angliavandenių ir aminorūgščių apykaitai, kurios ypač svarbios sportuojantiems, nes tai padeda raumenų atsistatymui.
Be to, magnis skatina ir kitų mineralų, tokių kaip kalcis, fosforas, natris ir kalis, absorbciją ir metabolizmą, o tai padeda suaktyvinti B grupės vitaminų naudojimą, vitamino C ir vitamino E veiklą. Nors kalcis yra laikomas kaip vienas pagrindinių kaulų stiprumo mineralų, tačiau būtent magnis reguliuoja jo kiekį organizme tam, kad kalcio perteklius netaptų toksišku ir netrikdytų normalios ląstelių veiklos.
Teigiamos magnio savybės
Kaip jau buvo minėta anksčiau, magnis yra atsakingas už daugybę organizme vykstančių procesų ir vienas jų – energijos gamyba. Mineralas paverčia maistą ir gliukozę į energiją bei yra itin reikalingas ATP molekulei, kuri suteikia energijos pagrindiniams kūno procesams. Subalansuotas magnio kiekis organizme taip pat gali pagerinti miego kokybę, kadangi padeda raumenims ir smegenims atsipalaiduoti.
Aukštas kraujospūdis yra pagrindinis širdies ir kraujagyslių ligų bei insulto rizikos veiksnys. Nors ir nežymiai, tačiau magnis gali sumažinti kraujo spaudimą. Kai kurie tyrimai rodo, kad žmonėms, kurių mitybos racione yra daugiau produktų, turinčių magnio, yra mažesnė kai kurių rūšių širdies ligų ir insulto rizika.
Priešmenstruacinio sindromo simptomus, kurie veikia tiek fizinius tiek emocinius pokyčius, tokius kaip maisto troškimas, mėšlungis, nuotaikos svyravimas ir nerimas – patiria 3 iš 4 moterų. Teigiama, kad magnis taip pat gali veikti kaip nervų sistemos ramintojas, nes normalizuoja skirtingų hormonų poveikį centrinei nervų sistemai. Patiriamą pilvo maudimą magnis veikia nuramindamas ir atpalaiduodamas gimdos raumenų susitraukimus.
Magnio trūkumo simptomai
Mažas magnio kiekis paprastai atsiranda dėl sumažėjusios magnio absorbcijos žarnyne arba padidėjusio magnio išsiskyrimo su šlapimu. Taip yra todėl, kad magnio kiekį daugiausia kontroliuoja inkstai. Jie padidina arba sumažina magnio išsiskyrimą, atsižvelgiant į tai, ko reikia organizmui. Tokios ligos kaip celiakija, Krono liga, pastovus ir dažnas viduriavimas gali pakenkti magnio įsisavinimui arba sukelti dar didesnį jo praradimą.
Pateikiame pagrindinius simptomus, kurie pasireiškia, jeigu trūksta magnio:
- Jaučiate nuovargį, silpnumą;
- Neturite apetito;
- Jus pykina ar net vemiate;
- Jaučiate odos tempimą, dilgčiojimą;
- Kankina mėšlungis;
- Vargina širdies ritmo sutrikimai.
Magnio deficitui įtaką gali daryti ilgalaikis piktnaudžiavimas alkoholiu, senyvo amžiaus žmonių suprastėjusi mityba ir vartojamų vaistų blokuojamas naudingų medžiagų įsisavinimas, o sergančių 2 tipo diabetu, atsparumas insulinui ar nekontroliuojamas diabetas gali sukelti papildomą šlapimo šalinimą, su kurio kartu gali būti pašalinamas ir magnis.
Magnis maiste
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, mūsų sveikata daugiausia priklauso nuo gyvensenos ir mitybos, todėl bandykite valgyti kuo įvairesnį ir turtingesnį maistinėmis medžiagomis maistą. Sumažinkite cukraus, alkoholio ir perdirbtų maisto produktų kiekį, kad padidintumėte magnio suvartojimą ir jo balansą organizme.
Per dieną suvartokite apie 400 gramų daržovių, tokių kaip špinatai ar lapiniai kopūstai, taip pat 200–300 gramų vaisių – bananų ar avokadų – per dieną. Magnio taip pat gausu grūdinėse kultūrose ir riešutuose. O jei kartais mėgstate paskanauti saldumynais, mineralu praturtintas juodasis šokoladas yra toks pat sveikas kaip ir skanus. Be to, jame gausu naudingų antioksidantų, neutralizuojančių laisvuosius radikalus ir kenksmingas molekules, galinčias pakenkti jūsų ląstelėms ir sukelti ligas.
Magnis kosmetikoje
Maisto papildai yra medžiagos, kurias galite naudoti norėdami pridėti maistinių medžiagų į savo racioną arba sumažinti sveikatos problemų riziką, tačiau ar esate girdėję apie kosmetines magnio priemones? Tiems, kuriems trūksta magnio, dažai jaučiasi pavargę, mieguisti, dažnai skauda galvą, o raumenis traukia mėšlungis, gali padėti inovatyvūs Bisheffect ir Osimagnesium produktai.
Poltavos Bišofitas – tai gamtinis kristalinis polimineralas, dar kitaip žinomas kaip magnio chlorido druska. Būtent ši medžiaga yra viena pagrindinių Bisheffect prekės ženklo gaminių sudedamoji dalis. Bisheffect siūlo grožiui ir sveikatai skirtus, kokybiškus produktus: plaukų ir odos priežiūros priemones, maisto papildus, burnos higienos prekes, taip pat priemones skirtas stiprinti kaulus ir raumenis. Vonios ekstraktai ir koncentratai atgaivina, tonizuoja odą, normalizuoja kraujo spaudimą, nuramina raumenis po fizinio krūvio. Odos priežiūros geliai yra atsakingi už sąnarių bei raumenų uždegiminių procesų šalinimą, apsaugo arba šalina susidariusias mėlynes. Taip pat šio prekės ženklo asortimente gausu šaldančių ir kaitinančių gelių, ypač pamėgtos mineralinės dantų pastos.
Dar viena, puikiai žinoma Osimagnesium prekės ženklo produkcija, yra itin pamėgta Europos šalyse, JAV bei Kinijoje. Produktų asortimentą sudaro magnio aliejai, geliai, skirtingų rūšių vonios druskos, kūno sviestas ir losjonai. Vonios druskos yra bene labiausiai pamėgtos priemonės, kurių pagalba magnis įsiskverbia į odąir atpalaiduoja raumenis. Specializuotos ir prisotintos magniu, vonios druskos miegui atpalaiduoja po intensyvios dienos ir nuramina prieš naktį, o prisotintos eteriniais aliejais, pasižymi nuotaiką keliančiu efektu. Kūno sviestas, geliai bei losjonai yra pritaikyti jautriai odai, gali padėti palaikyti tinkamą raumenų funkciją, mažinti raumenų skausmus. Be visa to, minėtosios magnio kosmetikos priemonės išgautos iš natūralių, patikimų resursų – Zaturino Bišofito telkinio bei senosios Cechšteino jūros dugno.
Taigi, kaip matyti, magnis atlieka itin didelį darbą palaikant normalią organizmo veiklą, fizinę bei psichologinę būseną. Prižiūrėkite mitybą ir praplėskite vartojamų produktų racioną, papildykite kūno priežiūros rutiną natūraliomis magnio kūno priežiūros priemonėmis.