Kodėl svarbu turėti oro drėkintuvą namuose?
Žiemą, rudenį ir ankstyvą pavasarį, grįžę iš žvarbaus ir vėjuoto lauko, norėdami sušilti, namuose įvairiais būdais stengiamės palaikyti kuo aukštesnę temperatūrą. Neretai namų aplinka šildoma ne tik radiatoriais, bet ir papildomais elektriniais šildytuvais, todėl laikui bėgant, galima pajausti ir pastebėti išsausėjusio oro pasekmes. Sausas oras gali apsunkinti deguonies įsisavinimą, sukelti astmos ir alergijų simptomus bei suprastinti miego kokybę, o drėgmės trūkumas padidina tikimybę užsikrėsti peršalimo ir gripo ligomis, kadangi sausoje terpėje itin lengvai dauginasi bakterijos ir virusai.
Šios problemos gali likti užmarštyje, jeigu namuose turėsite oro drėkintuvą. Tai maži, bet galingi prietaisai, kurie padidina drėgmės lygį patalpose ir išgarina perteklinį vandens kiekį. Šių namų pagalbininkų rinkoje būna įvairių tipų, skiriasi kiekvieno iš jų veikimo principas, todėl gali būti sunku išsirinkti. Šiame straipsnyje apžvelgsime ne tik oro drėkintuvų privalumus, bet ir pateiksime keletą patarimų, kurie padės atrasti Jums tinkamą prietaisą.
Oro drėkintuvo nauda
Medicinos atstovai pataria drėgmės lygį išmatuoti drėgmėmačiu ir patalpose išlaikyti saugų ir optimalų skaičių, kuris turėtų siekti 40–60 %. Dėl radiatorių, šildytuvų ir kitų buityje naudojamų prietaisų, šis skaičius gali sumažėti net iki 30 %. Labai sausas oras, taip pat kaip ir itin drėgnas oras, gali turėti neigiamų pasekmių Jūsų sveikatai ir namų aplinkai.
Oro drėkintuvai ne tik kad sureguliuoja drėgmės lygį, bet ir padeda išvengti nemalonių sauso oro sukeliamų padarinių – pleiskanojančios odos, džiūstančios burnos ir sudirgusios nosies gleivinės jausmo. Jeigu sergate astma ar turite kitų kvėpavimo ligų, sausas oras prastą savijautą gali dar labiau pabloginti. Įprastai pastebėję odos pokyčius, tokius kaip sumažėjęs elastingumas, šerpetojimas, skubame pirkti naują kremą, tačiau dažnu atveju pakanka pasitelkti oro drėkintuvą, kuris padės palaikyti tinkamą drėgmės lygį.
Ypač aktualu turėti oro drėkintuvą, jeigu norite apsaugoti save ir artimuosius nuo peršalimo, gripo ar virusų bakterijų plitimo. Moksliškai įrodyta, kad esant per mažam drėgmės lygiui, bakterijos gali laisvai daugintis ir plisti, jos lengviau prilimpa prie namų ar biuro paviršių ir tvyrodamos akių lygyje, sukelia didesnę užsikrėtimo riziką. Oro drėkintuvas šias kenksmingas daleles išpučia ir priverčia sklandyti žemiau, taip sudaroma mažesnė tikimybė užsikrėsti.
Įsigiję oro drėkintuvą, galite pastebėti pagerėjusią miego kokybę. Drėgname ore jaučiame didesnį komfortą, kūnas gali pasisavinti daugiau šilumos, todėl ir miegas tampa kur kas geresnis, negu sausame ore. Namai – poilsio ir ramybės šaltinis po sunkios ir įtemptos darbo dienos, taigi, itin svarbu palaikyti tinkamą ir švarią aplinką juose, pasitelkiant oro drėkintuvą.
Oro drėkintuvas ne tik gali pagerinti savijautą ir nuotaiką, bet ir tapti puikia interjero detale miegamajame. Pavyzdžiui, vokiečių prekės ženklas Medisana, daugiau kaip 30 metų gaminantis kokybe pasižyminčius produktus sveikatai ir gerai savijautai, siūlo modernius oro drėkintuvus su LED apšvietimo funkcija. Galite pasirinkti mėgstamą spalvą, kuri apšvies Jūsų kambarį ir sukurs atpalaiduojančią atmosferą.
Kaip išsirinkti sau tinkamą?
Prieš renkantis oro drėkintuvą, turėtumėte apsvarstyti, kokioje patalpoje prietaisą naudosite ir kurios funkcijos Jums bus reikalingos. Vieno oro drėkintuvo įprastai pakanka 60 kvadratų plotui, kad būtų užtikrintas efektyvumas. Yra trys pagrindiniai oro drėkintuvų tipai: ultragarsiniai, karštų garų ir šaltų oro garų, o pasirinkti reikėtų įvertinus asmeninius poreikius ir keliamus lūkesčius.
Jeigu norite, kad prietaisas drėkintų orą, kol miegosite, tinkamiausias – ultragarsinės sistemos drėkintuvas. Šie prietaisai dirba tyliai, suvartoja mažai elektros energijos ir gali leisti tiek šaltus, tiek karštus garus. Šios rūšies oro drėkintuvai išgarina vandenį ir suskaido jį į mažus lašelius, kurie nepastebimai suskaidomi patalpoje, todėl įsigijus prietaisą nepastebėsite didelių rasos lašelių ant baldų ar langų. Lašeliai ventiliatoriaus pagalba paskirstomi po visą drėkinamą patalpą, ne tik tame plote ar kambaryje, kuriame prietaisas laikomas. Ultragarsinius drėkintuvus pasirinkusiems svarbu žinoti, kad prietaisas drėkina orą tol, kol juose yra vandens, todėl pravartu nustatyti laiką, per kurį išgaruoja vanduo, kad būtų galima papildyti.
Karštų oro garų drėkintuvų principas panašus į buityje naudojamo virdulio – vanduo pašildomas prietaiso viduje ir karšti garai paskleidžiami po patalpą. Šio tipo drėkintuvai sunaudoja daugiau elektros energijos, bet unikalios technologijos padeda rūpintis sveikata, kadangi karšti garai sumažina bakterijų dauginimosi tikimybę. Tokie įrenginiai taip pat praverčia šaltuoju metų sezonu, kadangi karšti garai gali sušildyti patalpą. Tačiau pravartu žinoti, kad karšti garai gali padidinti netyčinių nudegimų galimybę, todėl šio tipo oro drėkintuvai gali būti pavojingi mažiesiems.
Šaltų garų oro drėkintuvai yra saugesni tėvams ir jų atžaloms. Tai mažesnio pajėgumo, bet sunaudojantys mažiausiai elektros energijos prietaisai, tinkamiausi didesnėms patalpoms ar biurams. Šių įrenginių veikimas pagrįstas ventiliatoriaus arba rotoriaus pagalba, kuris ne tik drėkina sausą orą, bet ir gali atvėsinti patalpas karštą vasaros dieną. Šio tipo drėkintuvai drėkina orą natūraliu būdu ir nepalieka kalkių nuosėdų ant aplink esančių baldų, drėgmė paskirstoma tolygiai, o prietaisas nereikalauja ypatingos priežiūros.
Prietaiso priežiūra
Norint užtikrinti oro drėkintuvų ilgaamžiškumą, svarbu juos tinkamai prižiūrėti. Prieš naudodami prietaisą, visuomet atidžiai perskaitykite naudojimo instrukciją ir laikykitės visų gamintojo nurodytų saugumo reikalavimų. Šiuolaikiniai oro drėkintuvai yra itin modernūs ir kai kurie modeliai turi integruotą aromaterapijos funkciją, tačiau nesumaišykite šių prietaisų su namų difuzoriais, kurioje aromaterapijos sistema yra pagrindinis veikimo principas. Pateikiame Jums keletą patarimų, kurie padės išsaugoti oro drėkintuvą ilgesnį laiką:
- Naudokite distiliuotą vandenį – siekdami efektyviai naudoti prietaisą atminkite, kad į oro drėkintuvų talpą turėtų būti pilamas kuo mažiau kalkių turintis vanduo, kitu atveju – mažos, baltos dalelės nusės įrenginio dugne ir prietaisui veikiant, bus paskleidžiamos į orą.
- Valykite kartą per savaitę – svarbu žinoti, kad reguliarus talpos tikrinimas prietaisuose yra būtinas, nes užsistovėjęs vanduo gali skleisti nemalonų kvapą ir tapti palankia terpe bakterijų dauginimuisi.
- Reguliariai keiskite filtrus – ne visi oro drėkintuvai turi filtrus, tačiau jeigu Jūsų pasirinktas turi, nepamirškite pakeisti, vadovaudamiesi naudotojo instrukcijomis.
Oro drėkintuvai gali būti naudingi visais metų laikais, kadangi sausas oras yra dažna patalpų problema. Norėdami atsikratyti nemalonių pojūčių, sumažinti virusų ir bakterijų plitimo tikimybę, pagerinti savijautą ir nuotaiką – įsigykite šiuos efektyvius prietaisus. Svarbu nepamiršti, kad oro drėkintuvą reikėtų rinktis atsižvelgiant į savo asmeninius poreikius ir drėkinamų patalpų dydį. Taigi, mėgaukitės švaresne, daugiau drėgmės turinčia aplinka ir stebėkite teigiamus organizmo ir savijautos pokyčius.