Prekių katalogas

Temperatūros matavimas: kuris termometras nemeluoja?

Temperatūros matavimas: kuris termometras nemeluoja?

Kiekvieno iš mūsų namuose galima rasti įvairiausių medicinos prietaisų, kurie gali padėti nustatyti pirmuosius ligos simptomus, o vienas svarbiausių randamų pagalbininkų – termometras. Tai prietaisas, skirtas matuoti temperatūrą ir nustatyti ar žmogus nekarščiuoja. Karščiavimas gali išduoti skirtingus organizmo pokyčius – infekcines, onkologines, kepenų ar inkstų ligas, imuninės sistemos sutrikimus, apsinuodijimą vaistais ar maistu. Šiuo pandemijos laikotarpiu ypač aktualu turėti kuo tikslesnį prietaisą, nes pakilusi kūno temperatūra yra vienas iš svarbiausių peršalimo, viruso ar gripo simptomų.

Rinkoje vyrauja platus termometrų pasirinkimas: gyvsidabriniai, skaitmeniniai ir bekontakčiai elektroniniai, tačiau kuris iš jų temperatūrą matuoja tiksliausiai?  

Termometrų tipai – jų privalumai ir trūkumai

Gyvsidabrio termometrai tai itin tikslūs, vos 0,1 laipsnio paklaidą turintys temperatūros matavimo prietaisai, kuriais per gana ne trumpą laiką – 10 minučių, galima pamatuoti temperatūrą pažastyje, burnoje ar išangėje. Tačiau nepaisant didelio tikslumo, šie termometrai Lietuvoje uždrausti jau virš dešimt metų ir jų negalėsite įsigyti vaistinėse ar kitose medicinos prekių parduotuvėse. Didžiausia šių matavimo prietaisų problema – net ir atsargiai naudojamas termometro stiklinis korpusas gali dūžti, o gyvsidabrio garai gali pakenkti žmogaus ar net augintinio nervinei arba fizinei organizmo būklei.

Gyvsidabrio garų žmogus gali ir nejausti, tačiau netikėtai užklupę tokie simptomai kaip: silpnumas, galvos skausmas, pykinimas ar net vėmimas, gali atsirasti dėl nuodingų gyvsidabrio garų, todėl jeigu namų vaistinėlėje dar turite šios rūšies prietaisą, nedelsdami jį pakeiskite ir paisykite sveikatos priežiūros specialistų rekomendacijų.

Kiti labai panašūs ir gana populiarūs termometrai yra su metalo lydiniu viduje – dažniausiai sudarytu iš indžio, galio bei alavo. Šie prietaisai tikslumu, išvaizda ir matavimo trukme primena rinkoje nebeaptinkamus gyvsidabrio termometrus, todėl gali tapti puikia ir sveikatai saugesne alternatyva mėgstantiems tradicinius ir patikimus prietaisus.

Šie termometrai viduje neturi nuodingų ir sveikatai kenksmingų medžiagų, o jų veikimas pagrįstas skysčių išsiplėtimo principu – esant aukštesnei kūno temperatūrai įkaitęs skystis išsiplečia ir rodmenys pakyla, o esant mažesnei temperatūrai – skystis susitraukia. Šio tipo termometrai gali pareikalauti nemažai kantrybės, nes temperatūrai pamatuoti gali prireikti net 10 minučių ir juos nėra lengva nukratyti, norint temperatūrą matuoti dar kartą.

Greitesni ir lankstesni – skaitmeniniai termometrai, dar kitaip vadinami elektroniniais, kurių veikimas pagrįstas termorezistoriais (šylančio metalo laidumo elektrai kitimu). Šio tipo termometrai yra kur kas greitesni – rezultatai ekrane gali būti pateikiami vos per minutę. Skaitmeniniai termometrai tinkami naudoti tiek suaugusiems, tiek vaikams ir yra patogūs naudoti – jų nereikia nukratyti, rezultatus galima anuliuoti vieno mygtuko paspaudimu.

Skaitmeniniai termometrai turi lankstų galą, yra kompaktiški ir patvarūs, todėl tai puikus pasirinkimas mėgstantiems keliauti ir su savimi turėti būtiniausių reikmenų vaistinėlę. Šie prietaisai turi papildomų funkcijų: garsinį signalą, pakeičiamus antgalius ir atmintį, kurios pagalba galima išsaugoti kelių matavimų kiekį. Šių matavimo prietaisų tikslumą lemia kuo glaudesnis kontaktas su kūnu, todėl atkreipkite dėmesį kaip naudojate prietaisą. 

Naujausi prietaisai atsiradę rinkoje – bekontakčiai termometrai, kurie yra plačiausiai rekomenduojami specialistų. Nuo paprasto elektroninio termometro šis prietaisas skiriasi tuo, kad kūno pokyčius galima išmatuoti neturint sąlyčio su kūnu, nes matavimai atliekami infraraudonųjų spindulių pagalba. Įrenginys yra lengvas, kompaktiškas, dažniausiai turi LCD ekraną, kuriame aiškiai pateikiami rezultatai ir kitos funkcijos.

Šiuos prietaisus itin naudinga turėti jeigu auginate kūdikį ar mažą vaiką, nes rodmenys pateikiami vos per 5 sekundes ir dar greičiau. Bekontakčiai termometrai gali išmatuoti ne tik kūno, bet ir aplinkos bei paviršių, pavyzdžiui, kūdikių buteliuko temperatūrą. Visgi, reikia paminėti, kad šie prietaisai gali turėti net 0,3–0,5 °C   laipsnio paklaidą. 

Bekontakčiai termometrai itin naudingi šiuo viruso ir susirgimų laikotarpiu, nes pasižymi greitu ir patogiu matavimu, todėl gali greitai išmatuoti žmonių viešoje vietoje temperatūrą neturint sąlyčio su kūnu. Šie termometrai, kaip ir skaitmeniniai gali išsaugoti net iki 35 matavimų kiekį, priklausomai nuo gamintojo ir modelio. Matavimo prietaisą galima dezinfekuoti spiritine servetėle, norint išvengti bakterijų plitimo. 

Temperatūros matavimo būdai

Egzistuoja penki temperatūros matavimo būdai – pažastyje, kaktoje, ausyje, burnoje ir tiesiojoje žarnoje. Įsigiję termometrą prieš matuodami temperatūrą, visada atidžiai perskaitykite gamintojo instrukciją, nes kiekvieno tipo termometras yra pritaikytas skirtingiems matavimo būdams. Termometrai su metalų lydiniu ir elektroninio tipo matuokliai įprastai tinka matuoti temperatūrą pažastyje, burnoje, išangėje ir makštyje, o bekontakčiai termometrai naudojami kaktos arba ausų srityje.

Atkreipkite dėmesį, kad matuojant vidinę temperatūrą ausyje arba tiesiojoje žarnoje temperatūra bus 0,5 laipsnio aukštesnė nei matuojant išorėje. Vienas populiariausių temperatūros matavimo būdų – pažastyje, kuomet termometras stipriai prispaudžiamas prie kūno ir priglaudžiamas žastas, sudaroma uždara ertmė ir tokiu būdu temperatūros rodmenys būna tikslesni. Tačiau matuojant temperatūrą pažastyje, galimi netikslumai, jeigu termometras bus prispaudžiamas nepakankamai ir per mažai liesis su kūnu.

Taisyklingas matavimas

Visų tipų termometrų rodmenys bus tikslūs, jeigu atidžiai laikysitės matavimo taisyklių, kurias ir pateiksime šiame straipsnyje. Pirmoji ir svarbiausia – termometras turėtų bent pusvalandį būti laikomas tokioje pačioje temperatūroje ir aplinkoje kaip ir žmogus, kurio temperatūra bus matuojama. Tokiu būdu bus išlaikomas balansas, nes ką tik iš šalto lauko atėjusio asmens temperatūra bus daug žemesnė, nei yra iš tikrųjų.

Antras, taip pat labai svarbus punktas tiksliam temperatūros matavimui – kakta, ar ta vieta, kurioje bus matuojama temperatūra, turi būti švari ir sausa, todėl po aktyvios veiklos, kuomet išskiriama daug prakaito, temperatūros matuoti nerekomenduojama. Matuodami temperatūrą bekontakčiu termometru, nepamirškite saugaus atstumo tarp prietaiso ir kaktos, nes per toli ar per arti laikomas įrenginys gali parodyti ne tokius rezultatus, kokių tikimasi. Pavyzdžiui, pirmaujantis prekės ženklas Microlife siūlo bekontakčius termometrus, kuriuose įdiegtas šviesos signalas, pasakantis apie teisingą termometro padėtį.

Dauguma termometrų turi minimalią +- 0,1 °C paklaidą, tad norint išgauti kuo tikslesnius rodmenis, reikėtų vadovautis instrukcijomis ir taisyklingai naudoti prietaisus. Prieš išsirinkdami temperatūros matavimo įrenginį apsvarstykite, kuris jums bus patogiausias ir tinkamiausias, kiek šeimos narių jį naudos, ar bus patogus mėgstantiems keliauti.