Prekių katalogas

Inhaliatoriai: kokia paskirtis ir kokius naudoti?

Inhaliatoriai: kokia paskirtis ir kokius naudoti?

Gera sveikata yra vienas iš pagrindinių žmogaus laimės veiksnių, nes būti sveikam reiškia ne tik gerą psichologinę ir emocinę būseną, bet ir didesnį produktyvumą. Visgi, per savo gyvenimą neišvengiame ligų, o pasijutus prastai, pirmiausia kreipiamės į gydytojus, nes tik tinkamas gydymas ir savęs priežiūra gali sugrąžinti gerą savijautą. Tačiau dažnai gydytojų konsultacijos neužtenka ir reikia nuolatinės priežiūros namuose, o dėl didelio medicinos pažangumo, įvairūs medicininiai prietaisai tampa labiau prieinamesni, labiau pritaikyti naudojimui namuose ir taip padeda sumažinti vizitų gydymo įstaigose skaičių. 

Inhaliatoriai – neatsiejami prietaisai viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų ligoms valdyti, jie padeda greitai ir efektyviai vartoti paskirtus vaistus namų sąlygomis, o prietaisu gali naudotis tiek vaikai, tiek suaugusieji. Šiame straipsnyje apžvelgsime inhaliatorių skirtumus, jų priežiūrą ir pateiksime keletą patarimų, kokį prietaisą naudoti sergant tam tikromis ligomis.

Inhaliatorių skirtumai

Išsirinkti tinkamą inhaliatorių yra svarbu todėl, kad liga bus gydoma tik tada, kai plaučius pasieks reikiamo dydžio vaistų dalelės. Efektyvus inhaliatoriaus naudojimas priklauso ir nuo vaistų, pasirinktos inhaliacinės sistemos tinkamumo, ir nuo ligonio sugebėjimo taisyklingai ja naudotis. Priklausomai nuo to, kokiai ligai gydyti ar jos simptomams mažinti naudosite inhaliatorių, svarbu žinoti, kuo skiriasi kompresorinių ir ultragarsinių aparatų veikimo principai.

Kompresoriniai inhaliatoriai puikiai tinka, jei yra taikomas ilgalaikis sisteminis gydymas namuose, galima vartoti bene visus vaistus, medikamentinius skysčius, taip pat jei žmogus ketina naudoti prietaisą aromaterapijai ar gydymui antibiotikais. Šio tipo prietaisai neretai būna kiek didesni, sunkesni ir garsesni negu ultragarsiniai. Žinoma, kai kurie modeliai gali pasižymėti tylesniu veikimu, modernesniu ir dailesniu dizainu, tačiau jų kaina yra didesnė. Jeigu kompresorinio tipo prietaisą naudos suaugęs žmogus, kuris puikiai supranta, kodėl yra atliekama inhaliavimo procedūra, kiek didesnis veikimo garsas neturėtų trukdyti ir trikdyti. Paruoštą naudoti prietaisą reikėtų pastatyti vienoje vietoje ir nejudinti, nevartyti, nes šis inhaliatorius skirtas naudojimui tik sėdint.

Ultragarsiniai inhaliatoriai ypač pasitarnauja, jei inhaliuojama dažnai ir reikalinga nuolatinė garų terapija. Teigiama, kad ultragarsiniai purkštuvai yra efektyvesni, nes vaistinį tirpalą mažais lašeliais paverčia greičiau nei kompresoriniai, tačiau svarbu žinoti, kad jais negalima purkšti antibiotikų, mukolitikų ar eterinių aliejų. Galima naudoti ir namuose, ir kelionėse, nes jie yra kompaktiški, nereikia maitinimo lizdo, o tylus veikimas neblaškys ir neerzins nei naudojančio prietaisą, nei aplinkinių žmonių. Šio tipo inhaliatoriai puikiai tiks vaikams, kuriems sunku išsėdėti ramiai, arba pacientams, kuriems patogiau vaistus garinti gulimoje pozicijoje.

Kokį inhaliatorių rinktis?

Sergant kvėpavimo takų ligomis reikia rinktis tokį inhaliatorių, kurio generuojamos vaistų dalelės pasiektų vietas, kurias privalu gydyti. Mažesnių dalelių generavimu pasižymi kompresoriniai, o didesnių dalelių – ultragarsiniai inhaliatoriai. Sergant apatinių kvėpavimo takų ligomis (astma, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, bronchitas) reikia rinktis kompresorinį inhaliatorių, kuris generuoja kuo mažesnes daleles, o ultragarsinis inhaliatorius, kurio generuojamos dalelės didesnės, labiau tiks viršutinių kvėpavimo takų gydymui (pvz. sergant laringitu, faringitu). Dalelių dydis čia labai svarbu, kadangi labai smulkios dalelės (mažesnės nei 1 mikronas) neišlieka kvėpavimo takuose, o virš 5 mikronų dydžio, nusėda gerklėje ir viršutiniuose kvėpavimo takuose ir nepatenka į plaučius ir bronchus.

Rinkoje atsirado nauji prietaisai, kurie turi dalelių dydžio reguliavimo funkciją. Šie prietaisai gali išskaidyti reikiamo dydžio aerozolio daleles, kokių reikia tam tikram susirgimui gydyti. 3–4,5 mikronai – optimalus aerozolio dalelių dydis visam kvėpavimo traktui nuo apatinių iki viršutinių kvėpavimų takų. Visada pasitarkite su gydytoju ar vaistininku prieš inhaliuojant bet kokius vaistus. Profilaktiniam garinimui puikiai tinka druskos tirpalas, mineralinis vanduo.

Inhaliatoriai gali padėti palengvinti simptomus sergant gripu, įvairiomis infekcijomis ir tiesiog peršalus, tačiau ypač gelbėja aktyvaus gripo ir alergijų sezono metu, kai gali pablogėti astmos simptomai. Naudojant kompresorinį prietaisą, padedantį gydyti astmą ar gripo simptomus, galima sumažinti uždegimą, atverti kvėpavimo takus ir palengvinti kvėpavimą. Aparatų priedus naudokite tiek laiko, kiek yra rekomenduojama gamintojų ir visada po ranka turėkite papildomą purkštuvo kaukę ar kandiklį, taip išvengsite stresinių situacijų, kai yra būtinas pastovus inhaliavimas.

Prietaisas visai šeimai

Rinkoje gausu inhaliatorių, siūlančių įvairiausias funkcijas, nustatymus bei priedus, tačiau tinkamas prietaiso pasirinkimas yra esminis paciento priežiūros momentas. Kompresoriniai, nors ir yra kiek didesni ir reikalauja maitinimo lizdo, lengvai ras vietą namuose, o ultragarsiniai puikiai tiks kelionėse, todėl suteiks saugumo jausmą net ir būnant už gyvenamosios vietos ribų. Vis tobulėjančios šiuolaikinės technologijos suteikia galimybę naudotis vienu inhaliatoriumi keliems asmenims – atskiri priedai, tokie kaip kaukės, nosies antgaliai ir kandikliai, leidžia atlikti gydymą vienu ir tuo pačiu inhaliatoriumi suaugusiems ir vaikams.

Vaikams, kurie turi tokių kvėpavimo sutrikimų kaip astma, pravartu naudoti inhaliatorių, ypač jei simptomai neapsiriboja tik nosies užgulimu ar ašarojančiomis akimis. Spalvingi inhaliatoriai, skirti būtent mažiesiems, pasižymi savo lengvumu, nėra mažų detalių, kurias galima lengvai pamesti ar praryti. Žaismingi ir mieli dizainai nesukelia baimės jausmo vaikams ir taip užtikrina, kad inhaliacijos būtų atliekamos reguliariai ir veiksmingai.

Keli prekės ženklai išsiskiria iš kitų kurdami ypač mielus ir ergonomiško dizaino inhaliatorius. Pavyzdžiui, garsus japonų gamintojas Omron gamina išskirtinius C801KD inhaliatorių modelius, kurie pasižymi žaisminga bei vaiko akį traukiančia išvaizda, o jų kitas modelis Omron C301 DuoBaby turi nosies aspiratorių užsikimšusiai nosiai valyti. Kokybe pasižymintis prekės ženklas Microlife taip pat turi specialiai vaikams sukurtus inhaliatorius NEB PRO su nosies plovykle, kuria galėsite plauti nosį savo vaikui taip, kaip tai darote su jūros vandeniu.

Kaip išvalyti ir dezinfekuoti inhaliatorių?

Įsigijus inhaliatorių svarbu nepamiršti, kad prietaisas taip pat reikalauja nuolatinės priežiūros, o tai padaryti gana paprasta. Užtikrinkite saugumą kruopščiai valydami ir dezinfekuodami prietaisą – rekomenduojama po kiekvieno naudojimo išpilti medikamentų likutį ir medikamentų talpyklą pripildyti vandeniu